روزنامه دیواری

نوشته های پَر و پخش

   Dec 12

نمایانی

یــــک روز هم قاطی یک عده شاعر بالقوه و دانشجوی ادبیات رفتم منزل شاملو. کرج. افراد سوال می پرسیدند، قربان صدقه اش می رفتند و اشعارشان را برایش می خواندند. سیگار خاموش به دست و جدی گوش می داد، جواب می داد، گاهی سری تکان می داد. به یکی شان هم با همان خونسردیِ مثال زدنیِ خاصِ خودش گفت شعر را بگذارد کنار چون شعرش هیچ ارزشی ندارد. توضیح داد همه که نباید شاعر باشند، شعر دوست دارید، بخوانید و لذت ببرید، اما شعر را خراب نکنید.

آن شاعر اشعار بی ارزش تمام مسیر کرج-  تهران را گریه کرد و ما تمام هفته ی بعد، بر سر درستی کار آقای شاملو بحث/ دعوا کردیم و به نتیجه ای نرسیدیم- همانطور که از زمان افلاطون تا کنون به نتیجه ای در مورد نقد جامعه نرسیده اند- البته آن زمان فیسبوک نبود و دعواها کمی مودبانه تر انجام می شد.

بعدها [ نه در مورد ارزشیابی شعر] در موقعیت های مشابهی قرار گرفتم و هربار پیش از دهان باز کردن، خودکار بر کاغذ گذاشتن یا تایپ کردن، یاد دماغ باد کرده از گریه ی شاعر اشعار بی ارزش افتادم. هربار فکر کردم از ریشه بزنم یا مهربان جلوه کنم؟ هربار مطمئن بودم ریشه کن کردن درد دارد، اما عاقلانه و دلسوزانه تر است، هرچند بیرحمانه و توهین آمیز به نظر برسد.

هرسال، تولد آقای #شاملو که می شود، با شادمانی یاد این تنها دیدار می افتم؛ در حد دو جمله اول. امسال مقارن شده با نشر انبوه فایل صوتی دکتر #اباذری و این که اینسو و آنسو شیوه تند و بی پرده نقدش با زبان صریح شاملو مقایسه می شود. نمی دانم اگر شاملو زنده بود، آیا هنوز ایران مانده بود، آیا تندتر از دکتر اباذری تحلیل نمی کرد، می توانست ساکت بنشیند و خالی از اندوه و خشم، "چراغ اش را در خانه ای بسوزاند که رو به ویرانی می رود، آبش در کوزه ای ایاز بخورد که مسموم است و نانش در آن مغشوش ترین سفره باشد" *؟

* در پاسخ به پرسش چرا ایران را ترک نمی کند می گفت: "راستش بار غربت سنگین تر از توان و تحمل من است… چراغم در این خانه می سوزد، آبم در این کوزه ایاز می خورد و نانم در این سفره است"

 


   Nov 19

در پس سکوت

رابطه هایی هستند که پای شان از اول می لنگد. دوام ندارند. منتظر بهانه هستند برای وا دادن. وقتی از بین رفت دنبال دلیل نباشید، خودتان را نگردید، وقت تان را برای سوگواری تلف نکنید. خوبی هایش رو مزه مزه کنید و بگذارید برود پی کارش. که کار او از اول با کار شما در یک راه و یک سو نبوده است.

در عوض رابطه هایی هست از جنس جان . با هر نفس می رود و بر می گردد. می ماند. بادوام و محکم. هیچ ربطی هم به هیچ چیز ندارد. نمی گویم مراقب این رابطه ها باشید، نمی گویم بپایید که آدمش آمد بقاپیدش. که نیازی نیست. وقتی بیاید، آمده و می ماند.

خوب است آدم "آب" وار لا به لای رابطه ها برود و بیاید تا خودش را پیدا کند و وقتی پیدا کرد آرام بگیرد؛ آنقدر آرام که بنشید و با خیال راحت موهایش را سپید کند و بماند تا به ابدیت بپیوندد. 

 


   Oct 24

ما، همه چیز. ما، امید.

بــا موی بلوند صاف و چشم­های سبز روبه روی منِ چشم و مو قهوه­ایِ مو فرفری نشسته ، قهوه با نقل ایرانی می خورد و با هم غیبت شهردار را می کنیم. به مقامی از اینجایی شدن رسیده­ ام که کلی حرف برای زدن داشته باشم و کسی باور نکند هنوز دو سال نشده اینجا آمده­ ام. بچه­ ی خاورمیانه­ ای­ ام با بچه­ ی امریکای شمالی او صمیمی است و نه تنها هیچ چیز با استانداردهای کانادایی "عجیب" نیست که همه­ چیز خوب است. این جاافتادگی است؟

دلم لج می­کند با جاافتادگی. دوست دارد با یکی در مورد اسیدپاشی حرف بزند. از این همه راهی که مادرِ مادربزرگ­های من آمدند که به جایی برسیم که از خیابان و شهر سهم داشته باشیم، نه تنها سواد داشته باشیم، که متخصص باشیم، جلوی همه­ ی حرف­ های درشت در مورد عدم کنترل موالید، وابستگی اقتصادی به شوهر، گوهر حجاب، کمال زن در کنج خانه بودن و غیره بایستیم، راه همزیستی با ناپاکان کوچه و خیابان و آسیب ندیدن از آن­ها را بیاموزیم و بعد … اسیدی که شوخی ندارد.

صدای خنده­ اش یادم می­ آورد که داشتیم حرف خنده­ دار می ­زدیم. می ­خندم.

دلم می­ گریزد از جاافتادگی. آدم­ هایی از جنس ترس و وحشت تاریخی خودم را می­ خواهم. ریشه­ های­م درد می­کند. حواسم می­رود که اگر من الآن تهران بودم… مهر هم تمام شد. آدم چطور جرات کند برود درکه را بو بکشد یا صبح برود جاده چالوس و عصر برگردد یا پیاده برود تا نشر چشمه یا … اسید شوخی ندارد.

لحن­ش سوالی می­شود. می­ پرسم "پاردن می*؟" سوال­ش را تکرار می­ کند. بله که می آییم. من و دخترک­م با تو و دخترک­ت به استخر خواهیم آمد. می­گویند روی مصدوم اسیدپاشی شده باید آب ریخت. یادم باشد.

دل­م یادم می ­اندازد که همیشه  زنان ایران در شرایط عجیب و غریب­شان جاافتاده­ اند و زنده مانده ­اند، خودشان و روح و روان­شان. چه آن زمان که برای انقلاب مشروطه­ ای از جان مایه گذاشتند که پس از پیروزی، آن­ها در کنار دیوانگان از رای محروم کرد، چه پس از انقلاب اسلامی که می­ خواستند حجاب را بهانه کرده و خانه ­نشین­شان کنند و چه الان که می­سوزانندشان تا حذف شوند. 

می­ گوید " وی ویل سروایو انادر وینتر**"! حواس­م سرجایِ جاافتاده ش برمی­گردد و جمله اش را به فال نیک می­ گیرم. تکرار می­ کنم "وی ویل سروایو***". به پنجره اشاره می­ کنم "استیل اینجوی د سان شاین****"!

 

————————————————————-

* ببخشید؟

** یک زمستان دیگر هم دوام خواهیم آورد.

*** دوام خواهیم آورد.

**** همچنان از آفتاب لذت ببر.


   Oct 03

روزنامه دیواری مصور می شود!

وقتی ای.اس.ال* باشی، هرچقدر هم که به "ای" **مسلط باشی، که معمولاً نیستی، در بیان کم می آوری. وضع بدتر می شود وقتی که در "اف. ال"*** بسیار روان و مسلط بوده باشی. با "ای" زبان ها، یک شکاف بزرگ زبانی احساس خواهی کرد. انگار که یکهو خنگ شده باشی یا زبانت تاب برداشته باشد!

با مهاجرها که حرف می زنیم، خیلی ها از ساکت شدن شان در طی زمان می گویند. که آن شخصیت پرهیاهو و پرحرف قبلی تبدیل شده به دیوار! که در سکوت غرق شده. که اوج مشارکت اش در بحث شده یک هارهارهار انداختن میان حرف ها، آن هم معمولا به تبعیت از دیگرانی که هارهار خندیده اند.

پررو که باشی، کم آوردن ات رو به روی خودت نمی آوری، وسط "ای" حرف زدن فارسی هم می پرانی و با لبخند عبور می کنی! به دوستانت می گویی که هی من "ای.اس.ال" هستم ها … و آن ها سعی می کنند زیر لهجه ی خوب ات غریب بودن ات را باور کنند. حتی کلمه های فارسی یادشان می دهی و آن ها اشتباه تلفظ می کنند و این بار تو به آن ها می خندی. خندیدن خوب است. دوست خارجی را با پسوند "جون" صدا زدن و به او هم "جون" را یاد دادن، خوب است!

اما برای من اتفاق دیگری هم افتاد. با ورود به دنیای "ای" زبان ها، دو دوربین قدرتمند دست ام افتاد، دوربین آیفون و دوربین نایکون. در کنار این دو موهبت بزرگ، و به لطف بیکاری ماه های اول مهاجرت،  دوره ی روزنامه نگاری اسم نوشتم که در درونش، دوره ی عکاسی و فوتوژورنالیسم هم داشت و …  

یک زمانی فکر می کردم چرا من با این همه عشق به کتلت، هیچ استعدادی در طبخ آن ندارم. بعدها فهمیدم مشکل از ماهی تابه ام هست. بماند که زبردستانی هستند که در هر ماهی تابه ای، کتلت خوب به عمل می آوردند. حالا شده است داستان من و دوربین های قدیم و جدیدم. بعد عمری عکس های مزخرف گرفتن، کم کم شروع کرده ام به این که عکس های ام را جدی بگیرم!

در زیر این آسمان کبود برای هر چیز آغازی و پایانی است،

زمانی برای وراجی،

زمانی برای عکّاسی!

 

——————————————————————————–

*E.S.L: English as Second Language

** E: English

*** F.L.: First Language

 

 

 


   Jun 18

ای نور دیده، ای خاورمیانه

ســـــــرش را از روی گوشی موبایل اش بلند کرد و پرسید: یعنی واقعا به همین وحشتناکی؟

قبل از این که بپرسم چی؟ هدفون رو از گوشی موبایل درآورد. صدای عمر دیاب پخش شد که می خواند: " حبیبی یا نورالعینی…"

خندیدم و گفتم "چیز بدی نمی گه که!"

گفت "نه… منظورم دنیای عرب هاست، منظورم این همه خونی ه که داره در خاورمیانه ریخته می شه. یعنی عرب ها به این وحشتناکی هستند؟"

انگار با خودش حرف بزند، به خودش پاسخ داد: "امکان نداره، این آهنگ به این لطافت … رقص به این زیبایی … مرد به این خوش تیپی … جور در نمی آد که… "

دوباره گوشی را به موبایل وصل و گوشی هدفن را درگوش اش چپاند.

پرسید: "گفتی معنی این حرف ها که می زنه چیه؟ "